Prof. MUDr. Antonín Šimůnek, CSc., se narodil v roce 1953 v Hradci Králové. V roce 1977 vystudoval stomatologický směr Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové a od té doby pracuje na hradecké stomatologické klinice. Stal se čelistním a obličejovým chirurgem, získal titul kandidát věd (1990), v roce 1996 byl jmenován docentem stomatologie a v roce 2013 profesorem stomatologie. Zubními implantáty se zabývá od roku 1992, je jedním z prvních českých stomatologů, kteří začali s moderními typy implantátů pracovat. Od roku 1997 je vedoucím nově vzniklého Implantologického centra stomatologické kliniky v Hradci Králové, prvním a největším pracovištěm svého druhu v České republice. Implantologické centrum je špičkově vybaveno, mimo jiné má vlastní výpočetní tomogram (CBCT).

Zubní implantologii vyučuje na lékařské fakultě, zabývá se také implantologickým výzkumem a výchovou českých i zahraničních odborníků v tomto oboru. Na sympoziích a odborných seminářích přednesl přes 400 přednášek o zubní implantologii a v naší i v prestižní zahraniční odborné literatuře publikoval 230 implantologicky zaměřených prací. Je hlavním autorem první české učebnice o zubních implantátech, která vyšla v roce 2001 a v přepracovaných vydáních v letech 2007 a 2017 a která získala prestižní Cenu rektora Univerzity Karlovy za nejlepší vědeckou práci roku v lékařských a farmaceutických oborech. Napsal také první českou implantologicky zaměřenou brožuru určenou pacientům nazvanou Zubní implantáty - stručná učebnice pro pacienty. Stal se zakládajícím členem Implantologického klubu ČR a je členem European Association for Osseointegration, nejvýznamnější evropské implantologické organizace. Jako expert spolupracuje s firmou Lasak spol. s r.o., největším tuzemským výrobcem zubních implantátů. V implantologii se vzdělával na několika zahraničních pracovištích (USA, Švýcarsko, Švédsko, Rakousko) a přednášel v Německu, Itálii, Jihoafrické republice, Sýrii, Indii a v řadě východoevropských zemí. Udržuje těsné kontakty s implantology několika kontinentů. 

Patří mezi nejzkušenější implantology u nás. Na stomatologické klinice a ve své privátní praxi voperoval se svým týmem přes 40 000 zubních implantátů. Soustřeďuje kolem sebe odborný tým stomatologických chirurgů, stomatologických protetiků, parodontologů, ústních hygienistek, ortodontistů a praktických stomatologů – tedy profesí, které se na zubní implantologii podílejí. Jako jeden z mála ovládá práci s implantáty čepelkovými, které jsou velmi výhodné při úzké kosti dolní čelisti, jež běžné šroubové implantáty často nedokáže pojmout. Provádí tzv. okamžitou rekonstrukci zubu, tedy postup, při kterém se odstraní nepoužitelný zub, ihned se zavede zubní implantát a ještě tentýž den se na něj zhotoví korunka. Pacient do ordinace vchází se svými špatnými zuby a odchází s umělými zuby na implantátech. Tak se nahrazují zejména horní jedničky a dvojky. Specialitou prof. Šimůnka je náhrada celých zubních oblouků implantáty a tzv. kompletní rekonstrukce chrupu implantáty, při které se odstraňují všechny zbylé zuby, neboť dosloužily, a zhotoví se kompletní nesnímatelný chrup na implantátech. 

Koncem roku 2012 byl prof. Šimůnek v anketě časopisu Týden zařazen mezi deset nejvýznamnějších zubních lékařů v České republice.