Prof. MUDr. Antonín Šimůnek, CSc., se narodil v roce 1953 v Hradci Králové. V roce 1977 vystudoval stomatologický směr Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové a od té doby pracuje na hradecké stomatologické klinice. Stal se čelistním a obličejovým chirurgem, získal titul kandidát věd (1990), v roce 1996 byl jmenován docentem stomatologie a v roce 2013 profesorem stomatologie. Zubními implantáty se zabývá od roku 1992, je jedním z prvních českých stomatologů, kteří začali s moderními typy implantátů pracovat. Od roku 1997 je vedoucím nově vzniklého Implantologického centra stomatologické kliniky v Hradci Králové, prvním a největším pracovištěm svého druhu v České republice. Implantologické centrum je špičkově vybaveno, mimo jiné má vlastní počítačový tomogram (3D CT).

Zubní implantologii vyučuje na lékařské fakultě, zabývá se také implantologickým výzkumem a výchovou českých i zahraničních odborníků v tomto oboru. Na sympoziích a odborných seminářích přednesl přes 400 přednášek o zubní implantologii a v naší i v prestižní zahraniční odborné literatuře publikoval 230 implantologicky zaměřených prací. Je hlavním autorem první české učebnice o zubních implantátech, která vyšla v roce 2001 a v přepracovaných vydáních v letech 2007 a 2017 a která získala prestižní Cenu rektora Univerzity Karlovy na nejlepší vědeckou práci roku v lékařských a farmaceutických oborech. Napsal také první českou implantologicky zaměřenou brožuru určenou pacientům nazvanou "Chcete třetí zuby? (100 otázek a odpovědí o zubních implantátech)". Stal se zakládajícím členem Implantologického klubu ČR a je členem European Association for Osseointegration, nejvýznamnější evropské implantologické organizace. Jako expert spolupracuje s firmou Lasak spol. s r.o., největším tuzemským výrobcem zubních implantátů. V implantologii se vzdělával na několika zahraničních pracovištích (USA, Švýcarsko, Švédsko, Rakousko) a přednášel v Německu, Itálii, Jihoafrické republice, Sýrii, Indii a v řadě východoevropských zemí. Udržuje těsné kontakty s implantology několika kontinentů. 

Patří mezi nejzkušenější implantology u nás. Na stomatologické klinice a ve své privátní praxi voperoval se svým týmem přes 40 000 zubních implantátů. Soustřeďuje kolem sebe odborný tým stomatologických chirurgů, stomatologických protetiků, parodontologů, ústních hygienistek, ortodontistů a praktických stomatologů – tedy profesí, které se na zubní implantologii podílejí. Používá široké spektrum augmentačních postupů tam, kde je nabídka kosti pro implantaci nedostatečná. Jako jeden z mála ovládá práci s implantáty čepelkovými, které jsou velmi výhodné při úzké čelistní kosti, jež běžné šroubové implantáty nedokáže pojmout. V případech, kdy pacient čeká na zhojení rány po vytažení zubu a po tuto dobu by měl nosit snímatelnou protézu, používá provizorní implantáty a na ně pevný můstek. Provádí tzv. okamžitou rekonstrukci zubu, tedy postup, při kterém se odstraní nepoužitelný zub, ihned se zavede zubní implantát a ještě tentýž den se na něj zhotoví korunka. Pacient do ordinace vchází se svými špatnými zuby a odchází s umělými zuby na implantátech. Tak se nahrazují zejména horní jedničky a dvojky. Specialitou prof. Šimůnka je náhrada celých zubních oblouků implantáty a tzv. kompletní rekonstrukce chrupu implantáty, při které se odstraňují všechny zbylé zuby, neboť dosloužily, a zhotoví se kompletní nesnímatelný chrup na implantátech. Během léčby, přestože je značně dlouhá, pacient nikdy není bez zubů více než několik hodin a nikdy nenosí provizorní snímatelnou protézu.

Koncem roku 2012 byl prof. Šimůnek v anketě časopisu Týden zařazen mezi deset nejvýznamnějších zubních lékařů v České republice.